Što su zapravo hormonalne akne?

Jesu li akne uzrokovane hormonskom neravnotežom? Zašto akne nastaju tijekom puberteta? Mogu li se hormonske akne spriječiti? Koja je veza između akni i trudnoće? Što je s aknama i menopauzom? Kako možemo liječiti hormonske akne? Ovo su uobičajena pitanja. Kada govorimo o hormonima, to nije uvijek lako razumjeti.

Dr. Odile Bagot, ginekolog sa sjedištem u Strasbourgu (Francuska) i autorica bloga Mam Gyneco, daje nam neke uvide u to što uzrokuje hormonalne akne.

  • Dr. Odile Bagot, Ginekolog.

    “Hormonalne akne počinju na kraju djetinjstva kada jajnici ili testisi počnu funkcionirati. Iako ova patologija obično počinje i završava tijekom puberteta, može se nastaviti i u odrasloj dobi."

     

    Dr. Odile Bagot, Ginekolog.

Ponekad nestanu ili se povuku, kako bi se kasnije razbuktale. Rijetko se hormonalne akne mogu pokrenuti kod odraslih, uglavnom kod žena.

Ovisno o dobi, akne imaju različite oblike:

  • adolescentne akne čine oblik "T" koji prekriva čelo, nos, područje oko usta i brade. Prati ga masna koža.
  • akne u odraslih obično tvore oblik U, prateći linije brade, a ponekad i vrata. Često je povezana s aknama na tijelu.

Akne koje nastaju u zrelijoj dobi imaju tendenciju pojavljivati se nakon 25. godine i obično prestanu s navršenih 40 godina, ali to nije uvijek slučaj.

Mini vodič: hormoni

  • Androgeni: skupni naziv za sve muške hormone prisutne u muškaraca i, u manjim količinama, u žena.
  • Testosteron: hormon koji pripada skupini androgena. Proizveden u testisima, povezan je sa seksualnošću i plodnošću kod muškaraca. Kod žena utječe na libido i proizvodi se u jajnicima i nadbubrežnim žlijezdama.
  • Progesteron: ženski hormon koji luče jajnici i koji omogućuje razvoj embrija u maternici, regulira menstrualni ciklus i igra važnu ulogu tijekom trudnoće.
  • Estrogen: ženski hormon kojeg luče jajnici i, u vrlo malim količinama, nalazi se u testisima. Kod žena ima utjecaj na razvoj dojki i seksualnu želju, ali i na hidrataciju kože, čvrstoću kostiju, kardiovaskularni sustav, mozak i probavni sustav.

U aknama uvijek postoji hormonalni element, ali to nikako nije jedini faktor.

Mnogi endogeni čimbenici imaju važnu ulogu, uključujući osobne predispozicije poput obiteljske genetike, rezistencije na antibiotike i razine muških hormona - to jest, androgena. Drugi vanjski čimbenici također mogu imati utjecaj na akne, uključujući stres, duhan, agresivnu kozmetiku, zagađenje i, posebno, endokrine poremećaje. Sve to zajedno nazivamo ekspozom.

Hormonalne akne: višak muških hormona?

Da, hormonalne akne povezane su s muškim hormonima, ali ne nužno kao višak. Zbog toga su hormonski pojačivači, koje žene ponekad zatraže, često neučinkoviti jer su razine obično normalne.

Muški hormoni (androgeni) proizvode se u testisima i nadbubrežnim žlijezdama, ali i u jajnicima. Žene također imaju testosteron kao savršeno prirodan dio svog hormonskog krajolika.

Zato što androgeni hormoni i testosteroni koji cirkuliraju u krvi nisu jako aktivni: samo 2% cirkulirajućeg testosterona je bioraspoloživo u krvi.

Preostalih 98% hvataju nosači proteina, koji ih transportiraju do stanica kože gdje se transformiraju i postaju aktivni. Na primjer, testosteron se pretvara u DHT (dihidrotestosteron), daleko moćniji hormon. Ovaj cijeli proces mora se odvijati kako bi imao vidljiv utjecaj na kožu. Zbog toga je dodavanje androgena u krv obično neučinkovito.

Hormonalne akne povezane su s androgenima, zar ne?

Učinak androgena na kožu ovisi o 3 elementa:

  • Razina androgena u opticaju, drugim riječima, količina testosterona u krvi. Biološki hiper-androgeni s kliničkim znakovima poput hirzutizma (pretjerana dlakavost na tijelu) ili alopecije (ćelavost) su rijetki. Policistični jajnici su, međutim, češći - to dovodi do viška dlaka, akni, neredovite menstruacije, a ponekad i visoke razine testosterona.
  • Transporteri proteina koji hvataju androgene hormone, a posebno testosteron. Što ih više imate, više androgena hvatate i manje je bioraspoloživih testosteron na vašoj koži.
  • Transformacija androgena u aktivne androgene. Ova se transformacija odvija u lojnom folikulu za proizvodnju sebuma i u folikulu dlake za rast kose. To nazivamo androgenom osjetljivošću i, od sva tri elementa, ima najveći utjecaj na pojavu akni.

Ukratko, slobodni androgeni hormoni imaju dva glavna učinka:

• Povećano lučenje sebuma

• Čini kožu debljom

Koja je uloga estrogena u hormonalnim aknama?

Mnoge žene primjećuju korelaciju između akni i menstruacije. Imaju akne prije menstruacije, tijekom predmenstrualne faze, što je klasična karakteristika hormonalnih akni. Doktorica Odile Bagot objašnjava ulogu dva ženska hormona: estrogena i progesterona.

Estrogen ima blagotvoran učinak na akne, izravno smanjujući količinu sebuma proizvedenog od lojnih folikula i neizravno povećavajući proizvodnju proteina koji hvataju androgene, čime se snižava razina bioraspoloživog testosterona.

Ženski menstrualni ciklus podijeljen je u 2 faze:

1/ Folikularna faza koja kulminira ovulacijom oko 14. dana, karakterizirana povećanim lučenjem estrogena. Koža je obično blistava.

2/ Lutealna faza nakon 14. dana, kada se proizvodi više progesterona - to ne mora nužno imati androgeni učinak. No kako se razina estrogena postupno smanjuje, akne se često ponovno pojavljuju ili pogoršavaju - sebum se luči, a koža je masnija.

Tijekom ovulacije, usred ciklusa, estrogen ima pozitivan ukupni učinak na akne.

Ne znamo točno zašto se akne pojavljuju tijekom predmenstrualnog razdoblja, ali pojavljuju se. Baš kao u prvim mjesecima trudnoće. Jedini zajednički nazivnik je povećanje progesterona. Hipoteza je stoga da progesteron ima utjecaj na akne, no to još nije dokazano. 

Dr. Odile Bagot, ginekolog

Kako možete smanjiti hormonalne akne?

Dr Odile Bagot predlaže fokusirati se na tri čimbenika s potencijalnim utjecajem na hormonalne akne.

  • Riješite se vanjskih čimbenika: stresa, prehrane, težine, zagađenja i endokrinih poremećaja
  • Riješite se posljedica po koži: lokalni tretmani, propisani tretmani i prilagođena rutina njege kože
  • Riješite problem na hormonskoj razini s utjecajem na androgene hormone uzimanjem kontracepcijskih pilula

Akne se najčešće pojavljuju tijekom prvog tromjesečja, a zatim se stabiliziraju.

Akne koje se javljaju tijekom trudnoće mogu imati nekoliko uzroka:

  • Visoka razina progesterona na početku trudnoće
  • Prestanak uzimanja kontracepcijskih pilula koje su rješavale problem s aknama
  • Prestanak liječenja akni tijekom trudnoće

Akne nemaju utjecaja na dijete, ali većina tretmana protiv akni ne preporučuje se tijekom trudnoće. Također morate paziti što nanosite na kožu, izbjegavajući proizvode s parabenima, ftalatima i triklosanom ukoliko postoji endokrini poremećaji.

U teoriji, akne imaju tendenciju nestati kad navršite 40 godina.

Menopauza može potaknuti pojavu akni jer je vaša unutarnja "klima" u tom razdoblju androgena s obzirom na niske razine estrogena. U tom slučaju preporučuju se hormonski nadomjesni tretmani za hormonalne akne jer pružaju dodatni estrogen. Međutim, u ovoj je dobi važno ne miješati akne s rosaceom, koja nije hormonska i zahtijeva pažnju dermatologa.

BIODERMA fotografija proizvoda, Sebium Gel moussant 500ml, pjenasti gel za tuširanje za masnu kožu

Dnevni čistači koji se ispiru

Kombinirana do masna koža

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant

(7 reviews)

Nježan proizvod za čišćenje. Uklanja nečistoće, kontrolira sjaj.

Za koga?

Odrasli, Teenageri

Dnevni čistači koji se ispiru

Masna koža sklona aknama

D.A.F. Patent

Sébium Gel moussant actif

(1 review)

Pročišćavajući aktivni gel za umivanje za kožu sklonu aknama

Za koga?

Odrasli, Teenageri

BIODERMA fotografija proizvoda, Sebium Sensitive 30ml, tretman za kožu sklonu aknama

Dnevna njega

Koža sklona aknama Osjetljiva i oslabljena koža sklona aknama

Inflastop™ technology

Sébium Sensitive

(1 review)

Njega za osjetljivu kožu sklonu aknama, koja umiruje, ponovno hidratizira i uklanja mrlje.

Za koga?

Odrasli, Teenageri