Dok se u prošlosti smatrao marginalnim, pojam osjetljive kože danas se polako, ali sigurno proširio na globalnoj razini. Upravo zbog subjektivnog osjećaja neugode uzrokovane osjetljivom kožom, to je stanje duže vrijeme zanemarivano, no danas nitko ne može osporiti neugodne simptome poput zatezanja kože, peckanja, srbeži ili osjeta trnaca.

Svi navedeni simptomi potaknuti su brojnim čimbenicima koji u pravilu nemaju nikakav utjecaj na kožu, osim u slučaju da je kožna barijera prezasićena količinom i konstantnim nasrtajima različitih iritansa. Prema jednom izvješću, čak 60% do 70% žena te 50% do 60% muškarca na području cijeloga svijeta pati od problema osjetljive kože.

(izvor : Miranda A. Farage. The prevalence of sensitive skin. Front Med 2019;6:98 Frontiers in Medicine)
Skin barrier role
  • Dr. Sandy Skotnicki, Dermatolog - Kanada.

    “Osjetljiva i intolerantna koža može zahvatiti bilo koga, no češća je njena pojavnost kod žena i pacijenata s prethodno dijagnosticiranim kožnim stanjem poput atopijskih ekcema, rozacee ili nekog drugog oblika dermatitisa.”

    Dr. Sandy Skotnicki, Dermatolog - Kanada.

Koža je naš najveći organ i  prirodna barijera koja nas odvaja od okoliša, međutim ona nije neprobojna. Naprotiv, višestruki se procesi događaju  na njenoj površini: gubitak vode, izlučivanje sebuma, ljuskanje… Upravo ta polupropusnost kože omogućava i prodiranje kozmetičkih proizvoda.

Koža je prirodno sklona obrani od povremenih iritacija iz okoline. Kako je onda moguće da osjetljiva koža pretjerano reagira na sve? Primarno zbog toga što kožna barijera ne obavlja u potpunosti svoju funkciju. No ipak, koža je od rođenja i nadalje kroz život naša prva linija obrane, koja nas brani od brojnih potencijalnih štetnih učinaka. Svakodnevno je naša koža, posebice lice, izloženo raznim nečistoćama koje se zatim nakupljaju. Koža ima sustave biološke zaštite, ali oni mogu postati nedostatni ili oslabljeni s obzirom da su promjene u suvremenom okolišu dovele do porasta svih tipova zagađenja. Danas, ekosustav kože puno teže održava svoju prirodnu ravnotežu.

Neka kozmetika sadrži sastojke koji su dugoročno štetni za kožu. Neki od njih su mineralna ulja i silikoni koji mogu začepiti pore i ugroziti kožu. Izrazito je važno paziti na sastav kako make upa tako i ostalih kozmetičkih proizvoda namijenjenih njezi kože. Također, obavezno je skidanje make upa prije spavanja, ali je bitno da korištena metoda i proizvodi poštuju ravnotežu kože.

Makeup impacts sensitive skin

Ovo je pravi javnozdravstveni problem, prepoznat od strane Svjetske zdravstvene organizacije. U zatvorenim i vanjskim prostorima zrak je pun zagađivača iz okoline, koji se nalaze u koži i kosi: prašina, sitne čestice (ispušni plinovi, izgaranja, dim cigareta…), teški metali (olovo, živa, arsen…), plinoviti zagađivači (ozon, dušikov dioksid, ugljični monoksid…), hlapljivi organski spojevi (izlučuje ih plastika, tepisi, boje, namještaj…), ne zaboravljajući pelud, potencijalno vrlo alergen. Svi ovi nevidljivi neprijatelji imaju izravan utjecaj na kožu.

Atmospheric pollution impacts sensitive skin

To su prirodni kožni metabolizmi: znoj, mrtve stanice vezane za kožu koja se ljušti, sebum… Ove nečistoće mogu promijeniti normalno biološko djelovanje kože. Stoga je neophodno svakodnevno očistiti kožu.

Impurities can alter the skin’s functioning

Sastav vode varira ovisno o mjestu. Općenito, voda iz slavine je često onečišćena raznim bakterijama, naslagama kalcija i drugim ostatcima koji potencijalno mogu nadražiti epidermu te izazvati iritacije i reakcije kože, osobito ako je oslabljena kožna barijera. Ovaj čimbenik treba svakako uzeti u obzir pri odabiru adekvatnog čistača za osjetljivu kožu.

Tap water impacts sensitive skin

Pandemija Covid 19 upoznala nas je s novim iritansom za kožu. Nošenje maski je nužno za osobnu zaštitu, ali i zaštitu svih oko nas od zaraze, ali često izaziva nove probleme za kožu. Pojam “maskne” odražava se na pojavu akni povezanih s nošenjem maski. Prištići se u ovom slučaju pojavljuju na donjoj polovici lica. Osobe sa osjetljivom kožom primijetile su i druge posljedice kao što su iritacije, crvenilo, svrbež, peckanje, a ponekad i pojavu ekcema. Ponovno dolazimo do zaključka da je pranje lica ključno za vraćanje zdravlja koži.

Skin irritation by wearing a mask
  • Dr Michèle Sayag, allergologist
    Dr Michèle Sayag, Alergolog - BIODERMA.

    “Nošenje maski stvara okluziju i maceraciju kože što zatim pojačava iritaciju uzrokovanu trenjem koje proizvodi maska. Maska stvara topao i vlažan okoliš pogodan za proizvodnju sebuma i nastanak prištića (akni ili upalnih lezija)

    Dr Michèle Sayag, Alergolog - BIODERMA.

Začarani krug za osjetljivu kožu

Razni agresivni čimbenici stvaraju slobodne radikale koji posljedično uzrokuju stalni oksidativni stress i smanjuju sposobnost kože da se sama brani. Oksidativni stress zatim proizvodi štetne čestice koje su odgovorne za promjene u kožnoj barijeri. Kao znakovi upale pojavljuju se crvenilo, iritacija, peckanje i svrbež koji nadalje povećavaju oksidativni stress. Stvara se pravi začarani krug koji pojačava iritaciju i sve simptome osjetljive kože.

Hygiene for sensitive skin

Svakodnevno čišćenje lica najbolji je način da se izbjegne nakupljanje make upa, zagađenja i prirodno proizvedenih nečistoća. Tako izravno djelujemo na sve čimbenike koji bi mogli narušiti zdravlje kože.

Učinkovitost zaštitne funkcije kožne barijere ovisi o preciznom ciklusu dnevno-noćnog čišćenja.

  • Ujutro uklanjamo sve nečistoće koje su se stvorile i nakupile tijekom  noći
  • Navečer, čistimo sve nečistoće nakupljene tokom dana; make up, zagađenje i nečistoće koje je proizvela sama koža.

sensibio defensive_protect

 

 

Iako je čišćenje kože prvi bitan korak u smirivanju osjetljivosti kože, korištenje prikladne kreme zaustavit će začarani krug povezan s osjetljivošću. Laboratoire BIODERMA razvio je Sensibio Defensive, prvu1 aktivnu umirujuću kremu koja jača moć samoobrane kože. Ovaj tretman djeluje na uzroke osjetljivosti i usredotočuje se na jačanje sposobnosti kože da se zaštiti od iritansa koji su za nju agresivni. Ova krema je dostupna u dvije teksture: Sensibio Defensive ili Sensibio Defensive rich. Korištenjem ujutro i navečer, omogućit će vašoj koži da se trenutačno i dugotrajno oporavi.

1 u BIODERMI

BIODERMA fotografija proizvoda, Sensibio H2O 500ml, micelarna voda za osjetljivu kožu

Dnevni čistači bez ispiranja

Osjetljiva koža Normalna koža

Micellar technology

Sensibio H2O

(15 reviews)

Čista, prirodna i umirena koža bez šminke i onečišćenja.

Za koga?

Odrasli, Teenageri

Dnevna njega

Osjetljiva i senzibilizirana koža

Defensive Technology

Sensibio Defensive

(No opinion yet)

Aktivna umirujuća krema koja jača moć samoobrane kože od agresije.

Za koga?

Odrasli, Teenageri

Dnevni čistači koji se ispiru

Osjetljiva koža

D.A.F. Patent

Sensibio Gel moussant

(4 reviews)

Umirujući micelarni gel za čišćenje koji ojačava prirodnu hidrataciju kože.

Za koga?

Odrasli, Teenageri

Dnevna njega

Osjetljiva koža

Toleridine™ patent

Sensibio Eye

(No opinion yet)

Umirujuća i hidratantna njega oko osjetljivih očiju.

Za koga?

Odrasli, Teenageri