Dehydrated skin

Dehidriranoj koži nedostaje sjaja i osjećaja ugode, uz jaku, trajnu zategnutost. Koža svrbi, posebno nakon pranja, a ima i ljuskice. To je neuobičajeno, privremeno stanje koje nije nužno povezano sa "suhim" tipom kože. To znači da masna koža vrlo lako može ponekad biti dehidrirana.

Što uzrokuje dehidraciju kože?

Woman drinking water
  • Voda, baš kao i zrak, element je nužan za život.
  • Voda čini oko 65 % čovjekove ukupne tjelesne težine
  • Prema tome, osoba težine 70 kg sačinjena je od oko 49 litara vode, od kojih je oko 15 % koncentrirano u koži. 
  •  Voda ima nužnu ulogu u koži. Koža je rezervoar na koji se priključuju ostali organi. Olakšava razmjenu s okolinom: voda prelazi iz derme na površinu, difuzijom natapajući razne slojeve.
  • Ovaj protok vode zove se transepidermalni gubitak vode (TEWL). Prirodno zaštićen hidrolipidnim slojem na svojoj površini, rožnati sloj (vanjski sloj epiderme) suzbija ovaj proces isparavanja. 
  • Ako se ta fiziološka barijera ošteti, TEWL se ubrzava, time čineći kožu suhom. Voda u dermi više ne cirkulira u epidermu; hidrolipidni sloj prestaje pravilno funkcionirati.

Razne vrste čimbenika mogu uzrokovati dehidraciju:

Cold
Okolišni čimbenici poput hladnoće, zime, vjetra, zagađenja, UV zraka, itd.;
Smoking
Vanjski čimbenic poput duhana i alkohola;
Stress
Emocionalni čimbenici stres i umor;
Pills
Neki medicinski tretmani poput tretmana protiv akni ili protiv kolesterola; i
Essential oils
Preagresivni kozmetički proizvodi deterdženti, sredstva za skidanje boja ili za sušenje.

Koža je vrlo osjetljiva na nedostatak vode pa stoga ima hidroregulacijski mehanizam.


1)  Hidroregulacija kože

Kožu čini 70 % vode. Skoro 75 % se nalazi duboko u dermi gdje ima važnu ulogu u otpornosti kože. 

Dva elementa hidriraju epidermu:

  • statična voda koja je stalna
  • dinamična voda koja kruži.

Hidroregulacija uravnotežuje te dvije vodene komponente i samo ona garantira fizički i funkcionalni integritet vode. Tri glavna čimbenika pridonose hidroregulaciji: prirodni čimbenici hidratacije (eng. Natural Moisturizing Factors - NMF), lipidi iz rožnatog sloja i akvaporini.

Water drops

2)Prirodni čimbenici hidratacije (eng. Natural Moisturizing Factors - NMF), čimbenici hidroregulacije

Prirodni čimbenici hidratacije su molekule koje imaju sposobnost vezanja vode u rožnatom sloju; nazivamo ih sredstvima za zadržavanje vlage. Najpoznatiji prirodni čimbenici hidratacije su urea i mliječna kiselina.

Druge tvari koje se koriste u kozmetici, a imaju ista svojstva su glicerin i ksilitol.

 

Funkcija vode i zaštitnog sloja kože

Rožnati sloj čine stanice bez jezgre koja je vezana lipidima koji se zovu interkorneocitni lipidi. Prava je količina i kvaliteta tih lipida nužna za integritet rožnatog sloja i samim time i njegovu zaštitnu funkciju. Kada ih nedostaje ili propadaju, stanična kohezija više nije zajamčena. Rezultat je pojačano znojenje koje se zove i transepidermalni gubitak vode (TWL: trajno, lagano i prirodno isparavanje vode iz tijela). Dobro hidrirana koža trebala bi imati sposobnost zadržavanja svoje vode, pa su stoga i važni interkorneocitni lipidi.

Što su akvaporini?

Akvaporini su kanali kroz koje prolazi voda u epidermi. Te proteine proizvode keratinociti (stanice koje grade epidermu) i čine dio njezine membrane koja omogućava prolazak molekula vode. Ta je cirkulacija nužna za kožu. U epidermi nema krvnih žila. Svi elementi potrebni za život stanice (mineralne soli, vitamini, hranjive tvari, itd.) koje krv prenosi do derme, dolaze do površinskih slojeva kože zahvaljujući akvaporinima. Bez akvaporina se epiderma ne bi mogla "hraniti". 

 

Kako prepoznati razliku između suhe kože i dehidrirane kože?

Dehidrirana koža je privremeno stanje koje se može promijeniti odgovarajućim proizvodima. To je promjena u površinskom sloju epiderme kojoj nedostaje vode. Taj nedostatak hidratacije ometa funkciju zaštitnog sloja kože i izaziva osjećaj nelagode. S druge strane, suha ili vrlo suha koža je trajno stanje koje opisuje tip kože kojoj nedostaju i voda i lipidi. Ovdje (poveznica na suhu i vrlo suhu kožu) saznajte više o suhoj i vrlo suhoj koži.

 

Koga pogađa?

Svi tipovi kože mogu postati dehidrirani u određenim okolnostima ili u nekim godišnjim dobima. 

Dermatolog će potvrditi Vaš tip kože i pomoći utvrditi moguće uzroke dehidracije, poput promjene radne okoline, plivanja u bazenu, upotrebe agresivnog sapuna ili gela za tuširanje, nedavne bolesti ili upotrebe lijekova (protiv kolesterola, itd.). Ako možete utvrditi uzrok dehidracije, morate ga ispraviti što je prije moguće.

dermatologist skin consultation

  • Iako je dehidracija kože povezana sa slabim kretanjem vode u koži, svejedno morate piti bar 1,5 litru vode dnevno (osim ako Vam liječnik savjetuje drugačije).
  •  Pokušajte održavati čist zrak u unutrašnjosti izbjegavanjem pregrijanih ili klimatiziranih prostorija koje ubrzavaju isparavanje. Također je važno uvijek izabrati neagresivne proizvode za čišćenje i njegu kože.
  • Koristite rehidrirajuće proizvode bez deterdženta i po potrebi proizvode za čišćenje sa superfatom (u obliku mlijeka, kremi, balzama, ljekovitih masti i ulja, ovisno o području i stupnju suhoće)..

 Cilj je smanjiti isparavanje vode, zadržati dovoljnu količinu vode u epidermi i obnoviti oštećeni zaštitni sloj kože.

Woman doing sport

Na svom licu i tijelu koristite proizvode s odgovarajućom pH vrijednosti koji ne sadrže agresivne surfaktante, poput sindeta bez sapuna ili emolijentnog balzama za čišćenje.

Woman washing her face with water

Dvaput dnevno nakon pranja nježno nanesite hidratantni emolijentni proizvod kako bi se obnovio zaštitni sloj  i smanjila zategnutost. Zaštitite se ako ćete biti izloženi velikoj hladnoći ili UV zrakama.

Obavezno hidrirajte kožu nakon bazena kako biste smanjili isušivanje zbog klora.

Bioderma - woman applying cream on the face